GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-01-2023 11:36

Bitcoin’den üç günlük yükseliş serisi

Bitcoin’den üç günlük yükseliş serisi

Bitcoin’den üç günlük yükseliş serisi

 

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, Avrupa ve Amerika piyasaları için yılın ilk işlem gününü, kripto para piyasasının seyrini değerlendirdi.

 

Dün yılbaşı nedeniyle kapalı olan küresel piyasalar ve kripto para piyasası sakin bir gün geçirdi. Yeni yılın ilk gününü yükselişle kapatan ve bu sabah saatlerinde de 16.750$ seviyelerinde fiyatlanan Bitcoin, 3 günlük bir yükseliş serisi başlatmış oldu. Ethereum ise 1200$’ın üzerindeki seyrini sürdürüyor ve anlık olarak 1215$ fiyatından alıcı buluyor.

Küresel piyasalarda 2023 yılının ilk işlem günü bugün olacak. Bu sene en çok duymayı beklediğimiz başlık olan resesyon, sabah saatlerinde IMF Başkanı Georgieva tarafından da kullanıldı. Georgieva’nın dünyanın üçte birinin resesyona girebileceği ve 2023’ün geçtiğimiz yıldan daha zorlu geçeceğini belirtmesi yatırımcıları korkuttu.

Yeni yılın ilk işlem gününde sabah saatlerinde Avrupa borsaları %0,5 - %1 arası satıcılı seyrediyor, ABD vadelileri ise yatay pozitif olarak ilerliyor. Bugün ve yarın İngiltere, ABD ve Avrupa’da imalat verileri takip edilecek, gün içi fiyatlamada etkisi yüksek olabilir. Haftanın en önemli gündem başlıkları ise yarın açıklanacak olan FED Tutanakları ile cuma günü duyurulacak olan Tarım Dışı İstihdam verilerinde olacak. Piyasaların gözü kulağı da bu verilerde diyebiliriz.

Yurt içinde ise bu sabah gündem Aralık ayı enflasyon verisi. Aralık ayında enflasyon aylık %2,6’lık beklentiye karşın %1,18 olarak açıklandı. Türkiye 2022 yılını %64 enflasyonla kapatmış oldu.

 

3 OCAK BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Bitcoin, üçüncü günü de yeşil mumla karşılayarak 16720$ seviyelerinde fiyatlanıyor.

Hala yükselen trend üzerinde hareketlilik göstermesi pozitif duruşunun devam etmesine neden oluyor. Yukarı yönlü hareketliliğin devamında ilk direnç seviyesi olarak 50 günlük hareketli ortalama olan 16830$ ardından ise 17000$ seviyeleri karşılanabilir. Bollinger bandı hacimsiz hareketlilik nedeniyle oldukça daralmış durumda ve bir süre sonra sert bir hareketlilik gelmesine neden olabilir. Aşağı yönlü hareketlilikte ise yükselen trend çizgisi 16575$’ın destek olarak çalışması beklenebilir. Bu seviyeye tutunamaması halinde bir sonraki destek seviyesi olarak 16370$ çalışabilir.

 

3 OCAK XRP TEKNİK ANALİZ

Dün XRP için oldukça hareketli bir gündü. Yoğun balina hareketleri %11 civarında düşüşler olmasına neden oldu. Sert düşüşlerin ardından alımlarla günü %3 artışla kapattı.

Gün içerisinde 0.3490$ seviyelerinde fiyatlanan XRP, yukarı yönlü hareketliliğin devamında ilk direnç olarak 0.3508$ ardından ise 0.3673$ seviyeleri karşılanabilir. Aşağı yönlü hareketlilikte ise alt Bollinger bandının (0.3310$) destek olarak çalışması beklenebilir. Bu seviyeye tutunamaması halinde sert geri çekilme ile 0.3160$ seviyeleri önemli destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor.

AdminAdmin