GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-12-2022 12:19

İşsizlik verilerinin ardından küresel piyasalar günü yükselişle kapattı

İşsizlik verilerinin ardından küresel piyasalar günü yükselişle kapattı

İşsizlik verilerinin ardından küresel piyasalar günü yükselişle kapattı

 

“Dün küresel piyasalar yükselirken, kripto paralar yatay negatifte günü kapattı. Günün en önemli gelişmesi ise Merkez Bankası’nın Dijital Türk Lirası Ağı ile ilgili yaptığı açıklama oldu.” sözleriyle 24 saatin özetini yapan Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz yılın son iş gününde piyasaları değerlendirdi.

 

ABD’de dün açıklanan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları raporu 225 bin ile beklenti dahilinde gerçekleşti. Bu veri istihdam piyasasındaki normalleşme sinyalleri verdi. Veri sonrası Nasdaq günü %2.54 yükselişle kapatırken S&P500 %1.75 yükselişle kapattı. Euro Bölgesinde de ABD piyasalarına benzer kapanışlar mevcuttu. ABD borsalarıyla gün içerisinde ters korele hareket etmeye başlayan kriptolarda yatay negatif hareketlilik gözlemlendi. Bitcoin 16500$ seviyelerinde fiyatlanırken, dominasyondaki yükseliş altcoinleri baskılamaya devam ediyor. Ethereum 1190$ seviyelerinde lider kripto para Bitcoin’le aynı hareketliliği gösteriyor. Dolar endeksi risk iştahındaki artışla günü %0.6 düşüşle 103.8 seviyelerinde sonlandırdı. Altın, hem dolar endeksi hem de ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde görülen düşüşlerin etkisiyle %0,6 artışla 1.815$ ile günü tamamladı.

2022 yılını kapatırken olumlu bir haber Türkiye Merkez Bankası’ndan geldi. Yapılan açıklamaya göre test aşamasındaki Dijital Türk Lirası Ağı üzerinde ilk ödeme işlemleri başarıyla gerçekleştirdi.

Açıklamanın devamında "TCMB, teknoloji paydaşları ile birlikte yürüttüğü dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testlerine 2023 yılının ilk çeyreğinde de devam edecektir. Yapılan testler sonucu elde edilen bulgular geniş kapsamlı bir değerlendirme raporu ile kamuoyu ile paylaşılacaktır." Bu kapsamda iktisadi ve hukuki çerçevenin oluşturulması için çalışmalara öncelik verileceği de açıklandı.

2023 yılı Türkiye ile birlikte tüm dünyada regülasyonların ve dijital paraların hayatımıza dahil olacağı bir yıl olacak gibi gözüküyor.

 

30 ARALIK BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Bitcoin, gün içerisinde 16550$ seviyelerinde fiyatlanırken oldukça kritik destek seviyesinde hareketlilik gösteriyor. Yükseliş trendini gün itibariyle beşinci kez test ediyor. 16500$ seviyelerine tutunamaması halinde aşağı yönlü hareketle ilk olarak alt bollinger bandı olan 16180$ seviyesini, ardından 15500$ seviyesinin destek olarak çalışması beklenebilir. 16500$ seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlaması halinde yükseliş trendi devam edebilir. Bununla birlikte ilk direnç seviyesi olan 50 günlük hareketli ortalama 16850$, ardından ise 17000$ seviyeleri test edilebilir.

 

30 ARALIK ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

Ethereum her ne kadar yatay hareket etse de pozitif bölge olan majör düşen trendin üzerinde olması oldukça pozitif bir gelişme olduğunu söyleyebilriz. Sabah saatlerinde 1190$ seviyelerinde fiyatlanan Ethereum için olumsuz senaryoda ilk destek seviyesi olarak 1155$ ardından ise sert bir geri çekilme ile 1075$ seviyeleri test edilebilir.

Yukarı yönlü hareketle ise ilk direnç seviyesi olarak 50 günlük hareketli ortalama olan 1225$ karşılanabilir. Ardından önemli bir direnç seviyesi olan 1280$ seviyeleri test edilebilir.

AdminAdmin