GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-01-2023 10:19

Kripto para piyasalarındaki kadın yatırımcı sayısının artırılması gerekiyor

Kripto para piyasalarındaki kadın yatırımcı sayısının artırılması gerekiyor

Kripto para piyasalarındaki kadın yatırımcı sayısının artırılması gerekiyor

 

Kripto paraların hayatımıza girmesiyle yatırım alışkanlıklarında büyük değişimler yaşanıyor. Dünya genelinde birçok yatırımcı kripto paraları tercih ediyor. Ancak ekosistemin yalnızca küçük bir bölümünü kadın yatırımcılar oluşturuyor. Peki bu durumun değişmesi adına neler yapılabilir? Gate TR Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Didem Gülyuva konuya ilişkin görüşlerini kamuoyuyla paylaştı.

 

Kripto paraların doğuşunun ardından henüz kısa bir süre geçmesine rağmen kullanıcı sayısında ciddi artışlar yaşanıyor. Kriptoların geleceği üzerine yürütülen akademik çalışmalar kamuoyu tarafından ilgiyle takip ediliyor. Merkeziyetsiz finans tartışmaları gündemdeki sıcaklığı korumaya devam ederken, kripto ekosistemi büyümeye devam ediyor. Ancak kapsayıcı bir büyüme için daha fazla kadın yatırımcının ekosisteme dahil olması gerekiyor. Peki bu süreci hızlandırmak adına neler yapılmalı? Gate TR Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Didem Gülyuva konuya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

 

“Dünya genelinde kripto paraların benimsenme sürecini hızlandıracak faktörlerin başında eğitim geliyor. Kripto paralar hakkında yeterli bilgi ve birikimi olmayanlar hem ekosistemi yeterince tanımıyor hem de bazı yanlış ve yönlendirici enformasyonlardan etkilenebiliyor. Ekosistemdeki paydaşların sektörün gelişimi adına eğitim sürecine öncülük etmesi gerekiyor. Bu noktada bizler Gate Learn ile kripto yatırımı yapmak isteyen ancak nereden başlaması gerektiğini bilmeyenler için kapsamlı eğitici kurslar ve makalelere erişim sağlıyoruz. Kripto yatırımının esasları, kripto fonlama türleri ve teknik analizler üzerine hazırlanan kurslar ilk seviye yatırımcılar için oldukça faydalı. Böylesi uygulamaların yatırım bariyerlerini ortadan kaldırma potansiyeline dikkat çekmek gerekiyor.

 

Kripto paralar hakkındaki toplumsal bilincin artırılması kadın yatırımcıların sektöre bakış açısının değişmesinde ve daha etkin olmalarında büyük rol oynayabilir. Gate.io tarafından yayımlanan “Kripto Piyasası ve Yatırım Raporu: Türkiye 2022” isimli araştırma verilerine göre yatırımcıların hâlâ yalnızca yüzde 6’lık kısmını kadın kullanıcılardan oluşuyor. Ayrıca, kriptoların popülarite kazanmasıyla daha fazla kadın kripto yatırımlarına yöneliyor ve kriptoyu önemli yatırım araçları arasında görüyor.

 

Kripto yatırımlarındaki cinsiyet dağılımı yatırım davranışlarına yansıyor

 

Öte yandan, kripto yatırımlarındaki cinsiyet dağılımı yatırım davranışlarına yansıyor. Güncel konjönktüre baktığımızda erkek yatırımcıların piyasalarda önemli bir yer tuttuğunu söyleyebiliriz. Cinsiyet dağılımın daha eşit hale gelmesiyle yatırım alışkanlıklarında ve yatırımcı davranışlarında da önemli değişiklikler bekleniyor. Ekosistemdeki çeşitliliğin yükselmesine paralel olarak yatırım alışkanlıkları da önemli ölçüde gelişim gösterecektir. Dolayısıyla kadınların sektördeki varlığı fikir çeşitliliği, yeni yaklaşımların geliştirilmesi ve sürdürülebilirlik adına büyük önem taşıyor.

 

Sonuç olarak, merkeziyetsiz finans uygulamalarının kamuoyuna kapsamlı bir biçimde anlatılması ve aktarılması, kriptolar ekseninde yanlış enformasyonların yayılımını da azaltabilir. Böylece genel yatırımcı sayısının artışına paralel olarak kadın yatırımcı sayısında da kayda değer bir genişleme görebiliriz.

 

Kadın kripto topluluklarının oluşturulması gerekiyor

 

Güncel gidişata baktığımızda sektörün erkeklerin ağırlığında ilerlediğini söylemek mümkün. Bu noktada, daha fazla kadın yatırımcının kripto para piyasalarına girmesini sağlamak adına kadın kripto topluluklarının oluşturulması gerekiyor. Böylece bir araya gelme fırsatı yakalayan yatırımcılar önemli paylaşımlarda bulunabilir. Bu gelişmeler hem ekosistemdeki çeşitliliği artırabilir hem de yeni bakış açılarının geliştirilmesine katkı sağlayabilir. Sonuç olarak, topluluklar aracılığıyla düzenlenen etkinlikler ve öğretici paylaşımlar sayesinde ekosistemdeki kadın topluluğunun genişlemesinin önü açılacaktır.

AdminAdmin