GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-03-2023 22:11

Peteklerin Üstü Sıcak Altı Soğuk Sorunu Nasıl Çözülür?

Peteklerin Üstü Sıcak Altı Soğuk Sorunu Nasıl Çözülür?

Peteklerin Üstü Sıcak Altı Soğuk Sorunu Nasıl Çözülür?

En sık karşılaşılan kombi ve ısıtma şikâyetlerinden biri, peteklerin üstü ile altının aynı sıcaklıkta olmamasıdır. Bu durumla karşılaştığınızda, bir teknik sorunla da karşı karşıyasınız demektir. Bu sorunun çözümü, sorunun nedeninin tespit edilmesiyle gerçekleşebilir. Genellikle evde yapacağınız kontrollerle bu sorunu çözmeniz mümkün değildir. Sorun teknik bir veya birkaç nedenden kaynaklanıyordur ve teknik uzmanların müdahalesi gereklidir. Bu sebeple bir veya birden fazla petekte, üstü ile altının sıcaklık farkı olduğu tespit edildiğinde, Ataşehir Bosch Servisi uzmanlarına başvurmanızı öneririz.

Peteklerin Üstü ile Altı Neden Aynı Sıcaklıkta Değil?

Petekler teknik olarak, tesisatta var olan suyun sıcaklığının en verimli şekilde dışarıya iletilmesine yönelik olarak üretilirler. Dolayısıyla petek üzerinde oluşan sıcaklık farkı, mutlaka tesisatta ortaya çıkmış bir sorundan kaynaklanır. Tesisata sıcak suyun doğru bir şekilde aktarılamıyor olması, petek üzerinde sıcaklık farkı olmasına neden olur. Böyle bir durumda sorunun tespiti ve çözümü için mutlaka en kısa süre içerisinde Çekmeköy Bosch Yetkili Servisi teknik uzmanlarına başvurmanız gereklidir.

Petek Temizliği Yaptırın

Sürekli sıcak veya soğuk suyun tesisat da dolaşması, genleşmelerin ve paslanmaların ortaya çıkmasına neden olur. Genleşmeler sırasında peteklerin içerisinde bir takım pas ve kir tortularının oluşması neredeyse kaçınılmazdır. Farklı sürelerde ortaya çıksa da, sudaki kireç ve mineral oranları nedeniyle tortulaşma kaçınılmazdır. Bu tortular zamanla birikerek, suyun tesisat da olması gerekenden daha az dolaşmasına neden olurlar. Tortuların peteklerin altında birikmesi, sıcak suyun peteğin altına ulaşmasına ve dolayısıyla üstü ile sıcaklık farkının ortaya çıkmasına yol açar. Kavacık Bosch Servisi teknik uzmanlarına başvurarak, yaptıracağınız petek temizliği sayesinde bu sorunu çözümleyebilirsiniz.

Petek temizliği var olan tortu ve kirlenmeyi temizlediği gibi, petek içerisinde oluşan paslanmanın giderilmesi ve yeniden tortu oluşumunu da engeller. Bu sayede daha az enerji harcayarak, daha yüksek ısı elde edilir ve kombi sistemi en verimli şekilde kullanılabilir. Dolayısıyla doğalgaz tüketimi azalırken, daha fazla ısınırsınız. Bu anlamda petek temizliği maliyeti aslında daha en baştan kendisini karşılayan ve daha fazla konfor elde etmenizi sağlayan bir sonuç üretir. Sonbaharda petek temizliği yapılması, kış aylarında verimli bir ısınma sağlayan önemli bir konudur.

 

AdminAdmin